×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ بهمن - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش سفیر کرمان – منوچهر فلاح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت، هفته دولت را هفته میثاق با شهدا دانست و آن را نماد دولت مکتبی و مردمی نام‌برد و گفت: استان کرمان پهناورترین استان کشور است و از سال ۱۳۷۲ خط لوله گاز از بندرعباس به این استان آمد و در ابتدا شهرستان‌های رفسنجان و سیرجان از نعمت گاز برخوردار شدند و در سال ۷۵ مشعل شهر کرمان برفروخته شد.

وی ادامه داد: در طول ۲۶ سال گذشته از ۷۱ شهر استان، ۵۳ شهر از نعمت گاز برخوردار شدند و از ۱۸ شهر باقیمانده ۱۷ شهر پیمانکار اقدامات اجرایی آنها را آغاز کرده و فقط شهر جبالبارز باقیمانده بود که اخیرا مجوز گازرسانی به این شهرستان را نیز اخذ کردیم و تا پایان سال همه شهرهای استان از لحاظ گازرسانی تعیین تکلیف خواهند شد.

مدیر عامل شرکت گاز استان کرمان با اعلام این خبر که تاکنون ۹۳ درصد جمعیت شهری استان کرمان تحت پوشش گاز هستند که تا پایان سال ۹۹ این پوشش به ۱۰۰ درصد خواهد رسید، تصریح کرد: از ۴ هزار و ۸۰۷ روستای استان، ۳ هزار و ۳۰۰ روستا واجد شرایط گازرسانی بودند که هم اکنون یک هزار و ۱۷۴ روستا از نعمت گاز برخوردار بوده و ۴۲۲ روستای دیگر پیمانکار گازرسانی به آنها تعیین شده و ۱۰۹ روستای دیگر در مرحله انتخاب پیمانکار هستند.

وی بیش از ۲ هزار کیلومتر طول خط فشار قوی گاز، ۱۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر طول خطوط تغذیه و شبکه، نصب ۴۰۳ علمک گاز و برخورداری ۶۷۰ هزار خانواده از نعمت گاز از اقدامات صورت گرفته در استان کرمان برشمرد و گفت: تاکنون در حوزه صنعت ۷۸۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ گازرسانی شده و ۷۷ جایگاه CNG برای سوخت‌گیری در سطح استان راه‌اندازی کردیم.

فلاح از مصرف ۸ هزار میلیارد متر مکعب گاز در سال گذشته در استان خبر داد و بیان کرد: ۱۸ درصد این مصرف در بخش خانگی، ۳۵ درصد در بخش صنعت و ۴۷ درصد در بخش نیروگاه بوده است.

وی سرعت بخشیدن گازرسانی به مناطق جنوبی و شرقی استان را از اولویت‌های شرکت ملی گاز استان نام برد و بیان کرد: خط انتقال گاز کهنوج به جیرفت مهمترین اقدام سال گذشته بود که شاهرگ گازرسانی به جنوب استان بود که در همین راستا نیز پروژه گازرسانی شهرستان های جیرفت، نرماشیر و فهرج در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری رسید.

مدیر عامل شرکت ملی گاز استان کرمان در واکنش به برخی صحبت‌ها مبنی براینکه گاز در شهر جیرفت به صورت نمادین افتتاح شده و مردم از آن نفعی ندارند، گفت: در همه جاهایی که پروژه گازرسانی اجرا کردیم این حرف‌ها نداشتیم اما نمی‌دانم چرا در شهر جیرفت این چنین حرفایی زده می‌شود؟ چه کسی این اخبار را در خصوص جیرفت منتشر می‌کند؟ امروز سه فاز در این شهر در حال انجام است، آیا اینها ناپیداست؟ ما برای اجرای این پروژه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم.

این مقام مسئول گازرسانی به صنایع را از اولویت‌های بعد شرکت ملی گاز دانست و اظهار کرد: گازرسانی به روستاهای باقیمانده در شمال استان اولویت بعدی این شرکت خواهد بود.

وی گاز را پیشران و محور توسعه دانست و در ادامه با بیان این مطلب که آن را برای چرخاندن چرخ‌های عظیم صنعت، تولید برق، تامین گرمایش بخش کشاورزی، تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و … استفاده می‌کنند، اظهار کرد: ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را گاز طبیعی تشکیل می‌دهد.

فلاح با اشاره به اقدامات جهادی در حوزه گازرسانی بیان کرد: در سال گذشته به رغم وجود تلاطم‌های اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه که برخی پروژه‌های ما را به مرز به تعطیلی رساند، اما یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه‌گذاری در سطح استان انجام دادیم که با این اقدام ۴۰ درصد از تعهد خود را عملیاتی کردیم.

وی عنوان کرد: ۲۸۰ روستای استان کرمان در سال گذشته از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند، به‌طوری که متوسط در سال گذشته هر روز یک روستا از نعمت گاز برخوردار شدند، ضمن آنکه فروش گاز استان کرمان در سال گذشته به ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسید که جزء استان‌های برتر کشور در این حوزه بودیم.

مدیر عامل شرکت ملی گاز استان کرمان با اشاره به وجود ۳۸ هزار و ۴۰۰ مشترک گاز در سال گذشته در استان کرمان گفت: همچنین در سال گذشته ۲۵ هزار و ۳۰۰ انشعاب جدید در سطح استان کرمان نصب کردیم.

وی از برنامه‌های سال‌جاری شرکت گاز استان سخن به میان آورد و گفت: بیشتر برنامه شرکت گاز در استان کرمان در سال‌جاری، گازرساتی در بخش صنعت است که در این راستا ۱۳ محور در نظر گرفته شده است که در این ۱۳ محور ۱۱ شهرک صنعتی، چند کوره و … از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که پیش‌بینی می‌کنیم با این اقدام بیش از ۶۰ میلیون لیتر سوخت در سطح استان کرمان صرفه جویی شودکه بهترین راه مبارزه با قاچاق سوخت خواهد بود.

فلاح از تعریف یک هزار و ۲۰۰ پروژه جدید گازی در استان خبر داد و گفت: پیمانکار بخش زیادی از این پروژه ها انتخاب شده و حدود ۴ هزار کیلومتر از این پروژه ها نیز هم اکنون در حال اجراست و پیش بینی می شود ۲۰۰ روستای استان در سال‌جاری از نعمت گاز برخوردار شوند ضمن آنکه شهرهای هنزا، اندوهجرد، زهکلوت و شهداد نیز در سال‌جاری از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: میزان تعهدات امسال ما در بخش گازرسانی، یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر است که تاکنون ۸۰۰ کیلومتر از این تعهد اجرایی شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰۰ کیلومتر افزایش لوله گذاری را شاهد هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم امسال با لوله گذاری حدود ۲ هزار کیلومتر رکورد کشوری را بشکنیم.

مدیر عامل شرکت ملی گاز استان کرمان با اعلام این خبر که در تمام شهرستان‌های استان پروژه گازرسانی داریم و شهرستانی نیست که پروژه گازرسانی را نداشته باشد، به پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت اشاره کرد و افزود: پروژه گازرسانی به ۶۶ روستا را در این هفته خواهیم داشت که با افتتاح این پروژه‌ها،  ۶ هزار و ۵۰۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که در این راستا ۵۵ میلیارد تومان میزان اعتبار هزینه شده است.

وی از افتتاح وکلنگ‌زنی ۲۳۰ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت توسط شرکت ملی گاز استان کرمان خبر داد و بیان کرد: در هفته دولت عملیات اجرایی گازرسانی به شهرهای شهداد، اندوهجرد و نودژ و ۵۸ روستای استان کرمان کلنگ‌زنی خواهد شد که از محل اجرای این پروژه‌ها ۸ هزار و ۸۰۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار خواهند شد و برای اجرای این پروژه‌ها ۱۷۵ میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

فلاح بر لزوم ساماندهی حاشیه‌های شهرها توسط دستگاه‌های مربوطه تاکید کرد و در ادامه با اشاره به هزینه‌های تحمیلی از محل صدور کاغذی قبوض گاز، خاطرنشان کرد: در بخش راین از توابع شهرستان کرمان، به عنوان پایلوت حذف کاغذی قبوض گاز را دنبال می کنیم که در این طرح قبض گاز مردم این بخش به صورت پیامکی برای آنها ارسال خواهد شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true